Logo

Skalický zázvorník obsahoval zázvor (spisovným synonymom tohto slova je ďumbier). Pôvodná rastlina s koreňmi obsahujúca zázvor  rástla v juhovýchodnej Ázii, odkiaľ sa pestovaním rozšírila  do  Číny, Indie, neskôr rastlinu priviezli Féničania do Grécka a sušený zázvor ako korenie Benáčania do Benátok. Na Slovensko sa plodina dostala ako pravdepodobne v 16.- 17. st. a využívala sa najmä v lekárstve pre jej odpozorované  liečebné účinky pri žalúdočných problémoch, bolestiach hlavy  a nevoľnostiach. Zázvor je nenáročná a nenápadná až meter vysoká rastlina podobná trstine , ktorú možno pestovať pre vlastnú potrebu aj v našich záhradách.  Postupne sa skúmaním rozširoval okruh spoznaných  liečebných účinkov zázvoru. Obsahuje viaceré vitamíny skupiny B, silice, pikantná látka gingerol, antiseptické , protizápalové a analgetické látky. Zázvor  tlmí zrážanlivosť krvi, znižuje cholesterol, pomáha starším ľuďom pri liečbe artritídy (pri zápaloch kĺbov) a pri prekrvovaní periférnych častí tela. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že zázvor  bráni množeniu baktérií a vírusov, pomáha v prevencii proti  respiračným ochoreniam, proti  nádche, chrípke a najmä zvyšuje imunitu organizmu.

Zázvor má veľa pozitívnych účinkov na zdravie a je rastlinným pokladom, ktorý by nemal chýbať v domácnosti pri príprave slaných i sladkých pokrmov a nápojov. Nie je však všeliek a jeho užívanie je obmedzené odporučeným denným limitom okolo 5 – 10  gramov čistej sušiny.

Skalická firma Cukranka  rodiny Vávrovej uvádza na trh skalický zázvorník podľa starej receptúry v jej pôvodnom tvare spojených dvoch dvojkrížov s odporúčaniami:

-konzumácie pečiva  s liečebnými účinkami spôsobenými zázvorom a jej účinnou látkou gingerol

-trvanlivé pečivo môže byť vždy k dispozícii pre nečakané návštevy,

-raz alebo dvakrát  týždenne na raňajky poskytuje prevenciu pred viacerými chorobami a zvyšuje imunitu

-skalický zázvorník poskytne  svojimi látkami energiu na  celý deň

Dr. P. Brezina    júl 2018