Logo

Kto by nepoznal veľmi obľúbenú cukrovinku s názvom Karamel? Nie je nič lepšie, ako sa pritúliť pred dobrý film a nechať si v ústach roztopiť sladký karamelový cukrík. No viete vôbec odkiaľ sa jeho základná surovina vzala? Zatiaľ čo presná história karamelu nie je známa, je zaznamenané, že niekoľko amerických osadníkov v 17.storočí vyrábalo tvrdé bonbóny v kotlíkoch. Od tohto obdobia do začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia niektorí dômyselní výrobcovia cukroviniek pridávali tuk a mlieko, zatiaľ čo varili cukor a vodu, čím vytvárajú tzv. Karamel . Počas tejto doby sa karamely vyrábali aj zo šťavy z cukrovej repy pretože rafinovaný cukor bol veľmi drahá surovina. 

Rôzne druhy karamelu sa vyrábajú zo základných zložiek: mlieko, kondenzované mlieko, kukuričný sirup, cukor, olej, maslo a melasa. Mlieko a kondenzované mlieko bránia karamelu, aby sa z neho stal tvrdý cukrík. Kukuričný sirup a melasa sa používajú na pridanie sladkosti rôznych druhov karamelu. Tuk je potrebný na to, aby si karamel zachoval svoju elastickú povahu. Pri výrobe karameliek používajú gurmánske cukrovinky maslo, preto že poskytuje najlepšiu kvalitu a chuť. Existujú stovky, ak nie tisíce chutí, textúr a žuvacích variácií v rôznych druhoch karamelu. Nízka teplota pár minút alebo stupňov bude mať za následok mierne žuvací karamel, zatiaľ čo pri varení sa získa tvrdý karamel. Karamelom je možné pridať takmer akúkoľvek príchuť ako čokoláda, vanilka, javor, maslo, krémy atď. 

Existujú dva najbežnejšie spôsoby karamelizácie cukru, ktoré tiež pomáhajú vytvárať rôzne druhy karamelu. Suchý spôsob zahrieva cukor bez pridania vody, až kým sa neroztopí a skvapalní. Potom sa pridajú maslové tuky a mlieko a zmes sa varí. Tým sa vytvorí tmavšia a silnejšia karamelová aróma. Mokrá metóda poskytuje iný typ karamelu a zároveň je to tiež najbežnejšia metóda používaná výrobcami karamelu. Pri mokrej metóde sa cukor a voda spolu zmiešajú a varia. Potom sa pridá maslo a mlieko. To vytvára ľahšiu chuť a o niečo menej žuvací karamel. Rôzne druhy karamelu zahŕňajú aj svetlé a tmavé karamely. Tieto rôzne typy karamelu majú tiež veľmi odlišné recepty. Svetlý karamel stvrdne v lesklom liste, ktorý vyzerá ako svetlo hnedé sklo na cukor. Tmavý karamel stvrdne na tvárnej šiu, mäkšiu textúru s intenzívnejšou karamelovou chuťou. Temný karamel je najbežnejší; to je to, čo sa zvyčajne nakupuje v obchodoch. Ľahký karamel sa častejšie používa na dekorácie alebo špeciálne dezerty . Karamely sú žuvacie kvôli tepelnej aktivácii medzi zložkami cukru a pevnými látkami z mlieka. To vytvára karamelizovanú chuť, proste MŇAM 🙂