Na týchto medových rezoch si pochutia nielen tí čo nemôžu laktózu, ale aj celiatici. Možno sa recept bude zdať niekomu náročnejší, za to určite neoľutujete. Recept je na veľkosť plechu 25 x 37 x 3 cm
Suroviny na cesto:
- 12 dkg práškového erythritu (prírodná náhradu cukru)
- 1 dl bezlaktózového alebo rastlinného mlieka
- 1 PL roztaveného kokosového tuku
- 1 PL sódy bikarbóny
- 30 dkg bezlepkovej ovsenej múky
- 30 dkg špaldovej múky
Suroviny na krém:
- 4 dl bezlaktózového alebo rastlinného mlieka
- 25 dkg práškového eritritu
- 5 PL tapiokového škrobu
- 5 PL kokosovej múky
- 4 PL holandského kakaového prášku
- 2 balenia vanilkového xylitu
- 25 dkg bezlaktózového masla
- citrónová šťava z 1/2 citróna – môžeme vynechať
- 6 kociek čokolády s vysokým obsahom kakaa
- roztopený kokosový olej
Na potretie cesta:
- domáci marhuľový džem
Postup:
Mlieko s cukrom rozpustíme na miernom ohni a povaríme do hladkej zmesi. Odstavíme zo sporáka a primiešame med.
Nachystáme si druhý hrniec, v ktorom vymiešame vajce s roztopeným kokosovým tukom, ku ktorému pridáme medový základ a všetko spolu vymiešame do hladka. K hladkej zmesi pridáme múky, sódu bikarbónu a vymiesime cesto.
Cesto rozdelíme na tri časti a na papieri na pečenie valčekom vyvaľkáme na tenko na veľkosť plechu.
Pláty pečieme do hneda pri 170 stupňoch. Zo začiatku pláty budú tvrdé, ale netreba sa báť, odležaním zmäknú ( na druhý deň budú krájateľné a na tretí úplne mäkké).
Nasleduje príprava krému. Dva deci mlieka s cukrom a čokoládou privedieme do varu. Medzitým v druhej polovici mlieka vymiešame dohladka potravinový škrob s vanilkovým cukrom a pridáme do prvej časti uvareného mlieka a za stáleho miešania zahustíme.
Takto hotový krém necháme vychladnúť a občas premiešame, aby sa nevytvorili hrudky. Zmäknuté maslo s citrónovou šťavou vymiešame dohladka a pridáme k úplne vychladnutému krému.
Poslednou fázou je nanášanie krému s džemom na pláty. Najprv nanesieme na spodný plát džem a potom krém. Takto pokračujeme až po vrchný plát, na ktorý pôjde čokoládová poleva. Čokoládovú polevu si urobíme tak, že čokoládu rozpustíme v malom množstve kokosového oleja.
Doporučujeme nechať odležať aspoň do druhého dňa.
Prajeme dobrú chuť.