Pestovanie obilia a jeho spracovanie na obilnú múku je v našich končinách doložené už v paleolitu, čiže pred dvesto tisíc rokmi v dobe nástenných jaskynných malieb.Múka je tradičnou a základnou potravinou európskeho kontinentu.Podľa druhu obila a spôsobu mletia poznáme rôzne druhy múk.Biela múka vzniká mletím len vnútorných častí zrna. Tmavá zasa mletím celého zrna. Takže múka je surovina, ktorá sa získava z obilnín mletím. Múka sa využíva najmä na pečenie chleba,koláčov,na zahusťovanie do omáčok a iné. V kuchyni je neodmysliteľnou a základnou surovinou.Rozoznávame tri základné druhy: hladkú,polohrubú a hrubú múku. Tak ako beží čas tak sa nám aj rozšírilo portfólio múk. Existuje kukuričná,pohanková,mandlová,špaldová a iné rôzne. Rozdiel je v hrúbke zŕn namletia. Poznáme to podľa značenia 00 čo je označenie najjemnejších múk.
Hladká múka
Je najpoužívanejšia vhodná na prípravu píškótového cesta,bublaniny,palaciniek,perníkov,chleba,čajového pečiva ale aj namiesto škrobu na zahustenie jedál.
Polohrubá múka
Má o niečo hrubšiu štruktúru ako hladká múka. V porovnaní s hladkou múkou obsahuje vyšší podiel lepku. Vykúzliť sa z nej dajú múčniky aj chutné koláče z piškótového cesta. Použiť ju môžete taktiež pri príprave kysnutého cesta. Môže sa zameniť aj za hladkú.
Hrubá múka
Hoci sa múka najhrubšej konzistencie v kuchyni nepoužíva často, šikovné ruky z nej dokážu vytvoriť ako slané pokrmy, tak aj kysnutý koláč. Predsa len je však vhodná skôr na prípravu knedlí alebo cestovín, než na svieže zákusky.
Možno sa to nezdá ale múka obsahuje množstvo minerálnych látok,vitamínov a vlákniny. Koľko minerálov múka obsahuje zistíme pomocou značenia písmena T a čisla za ním. Číslo zodpovedá množstvu minerálov v zrne. Určuje sa pri testovaní, kde sa múka páli pri vysokej teplote 950 stupňou celzia. Čím viac sa v nej nachádza minerálnych substancií tým zostane viac popolu. Jeho množstvo vynásobíme jedným tisícom a to sa potom uvádza za písmenom T. Napríklad T650 obsahuje 0,65 minerálnych látok. Zároveň vysoké číslo sa spája s vyšším obsahom lepku. Múky s vyšším obsahom gluténu sú vhodnejšie napríklad na pečenie chleba. Cesto je tuhé a schopné udržať v sebe bubliny vznikajúce pri kvasení. Tie jemné sú vhodné na koláče.
Tip na záver
Pred použitím múku preosejte prečistíte ju a prevzdušníte. Lepšie sa s ňou bude pracovať a zároveň zistíte či sa náhodou v nej neusídlili nezvaný nájomníci. Skladujte múku na tmavom a suchom mieste v uzavretej nádob