A je to tu. Posledná veľká párty, oslava, zábava. Blíži sa 31. december, teda Silvester. Budeme sa lúčiť so starým rokom a vítať nový. Rozlúčime sa s tým zlým čo sa stalo a budeme sa tešiť, alebo očakávať to dobré, lepšie. Možno niekto vie a možno niekto nie, ale aj silvester má svoju históriu. Silvestrovské oslavy, alebo oslavy Nového roku zaznamenali v Mezopotámii roku 2000 pred naším letopočtom, kde ho vítali v polovici marca v čase jarnej rovnodennosti a Gréci začali písať kalendár v deň zimného slnovratu.
Než vznikol, tento pevný dátum ktorý poznáme, tak každý národ oslavoval Nový rok v rôzne dni. V roku 1582 nastala doteraz posledná zmena kalendára. Gregoriánsky kalendár pomenovaný na počesť vtedajšieho pápeža Silvestra I. znovu určil, ako prvý deň Nového roku 1. január. Tak ako vždy, nie všetci toto prijali hneď, napríklad evanjelici či Briti, ktorý prijali reformovaný kalendár až v roku 1752. Dovtedy Briti a ich americký kolonisti oslavovali nový rok v marci. Aby sme upresnili, tak posledný decembrový deň je v rímskej liturgii zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I. a má symbolický význam. Pápež Silvester I. vládol v čase kedy skončil vek divokého prenasledovania kresťanov a začal sa nový vek.
Tak ako na Vianoce aj na Silvestra boli rôzne zvyky. Tu Vám nejaké prezradíme. Po dedine chodili tzv. kurine baby, čo boli dvaja muži prezlečený za ženy. Jeden so slameným vencom a zvoncom, druhý v kožuchu, na ktorom mal sukňu zo slamy prepásanú povrieslom. Ženy túto slamu trhali a vkladali sliepkam do kurína, aby aj v budúcom roku dobre znášali vajcia. Na oplátku kurine baby dostávali výslužku v podobe slaniny, klobás, chleba, koláčov a pálenky. Ľudia sa v podvečer schádzali v kostole, aby sa na svätej omši poďakovali Bohu za starý rok. Večer sa konala tradičná veselica. Táto tradícia sa začala po druhej svetovej vojne, lebo dovtedy boli zakázané zábavy do Troch kráľov. Taktiež stôl bol štedrý a bohatý, ako na Vianoce. Mládenci oživovali noc streľbou a práskaním bičom.
Zvyk bol aj obradné umývanie a preobliekanie sa do čistých šiat. Konali sa zabíjačky, zvykli sa plánovať svadby a žilo sa už očakávaním príchodu fašiangom. Dodnes ostalo, že šťastie prináša prasiatko, a preto sa neje hus, bažant, alebo to čo lieta, pretože by sa nám v novom roku rozletel všetok majetok. Aby boli peniažky, tak sa podávala šošovica, či jedlá z makom. Taktiež si vinšovali novoročné priania a my máme jedno pre Vás:
V novom roku, šťastia na každom kroku. K tomu veľa radosti, z vašich spoločných dní bez starostí. Nech vašim domom neustále rozlieha sa detský smiech. A aby každý mesiac priniesol vám kopec príjemných radôstiek.