Šľahačka
Šľahačka je mliečny produkt, ktorý sa šľahá zo smotany na šľahanie. Smotana má vysoký obsah tuku, vzniká na povrchu mlieka, kde sa zráža a následne sa zbiera alebo odstreďuje. Môže byť určená na priamu spotrebu alebo na výrobu masla. Poznáme štyri druhy smotany kyslú, sladkú, na šľahanie a vysokokyslú smotanu. Hlavný rozdiel medzi jednotlivými druhmi je v obsahu tuku.
- Sladká smotana obsahuje 12 precent tuku. Používa sa na varenie aj pečenie. Zo všetkých druhou má najmenší obsah tukov.
- Kyslá smotana obsahuje 18 percent tuku. Používa sa najmä na varenie napríklad do kapustnice, ale aj omáčok dokonca aj do rôznych dipov, šalátov.
- Smotana na šľahanie obsahuje 30-33 percent tuku. Z tejto smotany sa šľahá šľahačka, ale používa sa aj na varenie najmä do krémových polievok.
- Vysokokyslá smotana obsahuje až 40 percent tuku.
Výroba smotany:
Surové mlieko sa čistí pomocou filtrácie a čistiacich odstrediviek. Potom sa prehrieva na teplotu od 35 °C do 45 °C. Odstreďovaním vzniká odstredené mlieko (tukové guľôčky sa hromadia v strede bubna a odstredené mlieko postupuje po vonkajšej časti bubna). Vznikne smotana. Štandardizáciou upravíme obsah tuku podľa trhového druhu. Nasleduje homogenizácia (nerobí sa pri smotane na šľahanie). Pasterizuje sa pri teplote 90 °C minimálne 15 minút, kvôli tomu, že je tam horší prestup tepla. Dezodorizáca (odvetrávanie), je to vlastne to, že tukové guličky pohlcujú pachy z maštale. Môže tam byť aj termosterilizácia a UHT záhrev. Vzniká konzumná smotana, ktorá sa balí.
zdroj referáty.sk
Smotana obsahuje bielkoviny, tuk, sacharidy, vodu, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, selén, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, E, K, cholín, betakarotén, kyselina listová a kyselina pantoténová.
Ako sme už spomínali tak šľahačku vyrobíme šľahaním šľahačkovej smotany. Guľôčky tuku sú obalené molekulami bielkovín a tie spájajú v smotane tuk s vodou.Tým pádom v tekutej smotane sú tukové guľôčky rovnomerne rozložené. Šľahaním dostávame do smotany vzduch, na ktorý sa naviažu bielkovinové molekuly, ktoré spolu vytvoria ako keby pevnú sieť a zväčšuje svoj objem do pevnej jemnej hmoty nazývanej šľahačka. Zo šľahaním sa to nesmie prehnať, lebo guľôčky tuku sa polepia a začne vznikať maslo. Takto vyšľahanú šľahačku používame na zdobenie tort, rôznych zákuskov, ovocných a zmrzlinových pohárov, ba dokonca aj na kávu viedenská, ľadová a mnohé ďaľšie.
V obchode dostaneme kúpiť šľahačku v spreji alebo v prášku. Sprejovou pekne nazdobíte nejaký ten koláčik, ale nieje taká pevná ako tá, ktorú si vyšľaháme. Šľahačka v prášku sa zmieša s mliekom a vyšľahá, no tiež to nieje ono ako tá zo smotany, ale určite poslúži ako taká záchrana. Dobrou pomôckou je aj stužovač smotany. Taká záchrana keď Vám šľahačka nechce držať.
Tipy a rady:
Miesto stužovača môžeťe použiť želatínu. Používajú ju šéfkuchári. Jedna a pol lyžičky práškovej želatíny rozpustíme vo vodnom kúpeli v dvoch lyžičkách šľahačkovej smotany a vyšľaháme. Zvyšok smotany sa výšľahá, no nie na celkom hustú hmotu. Pridáme želatínovú časľ a došľaháme na požadovanú konzistenciu. Ihneď sa ozdobí torta a dá do chladničky. Takáto šľahačka vydrží niekoľko dní.
Aby ste šľahačku dobre vyšľahali pred použitím ju dajte na chvíľu do chladničky aj s metličkami a miskou.
Pred šľahaním si dôkladne poumývajte misku aj metličky, aby sa Vám nestalo, že šľahačka nebude chcieť tuhnúť.
Skúste miskou pri šľahaní točiť.
Možno ste nevedeli, ale šľahačku si jednoducho môžete vyrobiť aj doma.
Suroviny:
- ¼ šálky vody
- 10 g želatíny
- 1 šálku plnotučného mlieka
- ½ lyžice vanilkovej esencie
- ¼ šálky práškového cukru (alebo podľa chuti)
Postup:
Do vody nasypeme želatínu a necháme napučať približne 5 minút. Potom zahrievaním želatínu rozpustíme za stáleho miešania. Rozpustenú želatínu vlejeme do mlieka a premiešame (cca 20 sekúnd), aby sa obe tekutiny spojili.
Potom pridáme vanilkovú esenciu a práškový cukor. Premiešame a vložíme do chladničky na 60-90 minút. Po 15-20 minútach mliečnu hmotu z chladničky vyberieme, premiešame a vrátime späť do chladničky. Postup opakujeme každých 15-20 minút. Po uplynutí tohoto času jednoducho vyšľaháme ako klasickú smotanu na šľahanie.
Dobrú chuť.