Logo

V domácnosti, presnejšie v kuchyni, máme určité druhy potravín, bez ktorých sa nezaobídeme. Práve medzi tieto najpotrebnejšie potraviny patria vajcia. Na povrchu tvrdá škrupina a vo vnútri bielko so žĺtkom. To vidíme my našími očami, ale anatómia vajíčka skrýva viac. Najlepšie je to vidieť na obrázku.

Podrobný opis vajca v pozdĺžnom reze:

 1. škrupina
 2. vonkajšia papierová blana
 3. vnútorná papierová blana
 4. pútko
 5. vonkajší riedky bielok
 6. hustý bielok
 7. žĺtková blana
 8. výživný žĺtok
 9. zárodočný terčík (tvorivý žĺtok + zárodok)
 10. tmavý (žltý) žĺtok
 11. svetlý žĺtok
 12. vnútorný riedky bielok
 13. pútko
 14. vzduchová komôrka
 15. kutikula

Zdroj Wikipedia

 

Vajíčko je vajcová bunka vtákov. My v kuchyni používame najviac slepačie. 

Vajíčka velmi dobre pôsobia na náš organizmus. Ako jedny z mála majú vysoký obsah vitamínu D, ďalej vitamíny A, B12, niacín ( B3), selén, horčík, zinok, folát. Taktiež sú bohaté na bielkoviny a niektoré druhy majú zvýšený obsah  kyseliny dokozahexaénovej (DHA), omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny dôležité pre vývoj mozgu, zraku, zdravé srdce a mnohé iné.

Veľmi dôležité je skladovanie vajec, lebo obsahujú baktériu ktorá vyvoláva epidémiu z pokazených vajec- salmonelu. Stopy salmonely sa nachádzajú na škrupine, preto po manipulácii s vajcami si treba dôkladne umyť ruky, aby sme mikroorganizmy nepreniesli na jedlo. Vajíčka však neumývať, pretože obsahujú ochrannú vrstvu, ktorá  bráni prechodu baktérií cez ich póry. Ak tak urobíme vajíčka hneď spotrebovať, tak tiež poškodené škrupiny neskladovať s tými nepoškodenými. Odporúčané skladovanie je pri 5-12 stupňoch v chladničke alebo na inom chladnom mieste. Velmi dobrý tip je neukladať vajíčka do dvierok chladničky, ale dozadu niektorej police, pretože pri otváraní dvierok teplota kolíše a na policiach je stála. 

Poznáme veľa druhou vajec slepačie, kačacie, husacie, pštrosie a mnohé iné. U nás sú najpoužícanejšie tie slepačie.

Podľa hmotnisti odlišujeme:

Podľa druhu:

Určite ste si všimli že na vajíčkach aj obale bývajú čísla tie určujú akým spôsobom boli nosnice chované. 

V supermarketoch sú najčastejšie dostupné vajcia M a L. Na veľkosť vajec majú vplyv priamo dva faktory- plemeno a vek sliepky. Čím staršia sliepka tak aj vajíčko je väčšie. Potom nepriame ako krmivo, miesto chovu a iné. 

Pri vajíčkach vieme rozoznať aj čerstvosť, ktorá je tiež velmi dôležitá napríklad čím je bielok tekutejší vajíčko je staršie. Alebo môžeme vajíčko vložiť do pohára s vodou. Čerstvé klesne hneď dole, tie staršie klesajú pomalšie a našikmo. 

Využitie vajíčok v kuchyni je, ako pri varení tak aj pri pečení. Sú rýchle na prípravu a výživné. Najčastejčie ich máme na raňajky napríklad ako omeletu, praženicu, volské oko, uvarené natvrdo, namäkko. Výborne obohatí a oživý šatáty a chlebíčky. Ak nám ostanú čisté uvarené cestoviny a nevieme čo s nimi tak stačí cestoviny s vajíčkom dať na panvicu a máte rýchľu večeru. Význam pri pečení je, že spája a drží pohromade suroviny.

My sa trošku na vajíčko pozrieme hlbšie. Za spojenie ingrediencií môže žĺtok, ale jeho funkcia je, že cesto nie len spojí, ale dodá mu zamatovú textúru a bohatšiu chuť. Rozmiešaný vaječný žĺtok, stačí ak ním potriete medovníky, záviny a po upečení sa budú pekne lesknúť. Dokonca žĺtkom môžete zahustiť omáčky.

Bielok má inú funkciu, ten robí cesto nadýchané. Po pridaní do cesta a následným pôsobením tepla v rúre sa pena začne rozpínať, tým cesto začne rásť a nadobudne prirodzene na objeme. Bielka väčšinou šľaháme. Pri šľahaní sa do bielka dostane vzduch, čím vznikne tuhý sneh a ten využívame na prípravu čohokoľvek od korpusov, sufle až po snehové pusinky. Bielko je výborným lepidlom, spájame ním okraje šatôčok, glazúry. Keď sa spojí s cukrom slúži na zdobenie perníkov. 

Zaujímavé typy:

Pre zistenie či máte vajíčko uvarené natvrdo alebo namäkko stačí ním zatočit. Ak točenie pôjde jednoducho tak je uvarené natvrdo. 

Vajíčko obsahuje proteín najvyššej kvality. Obsahuje správnu zmes esenciálnych aminokyselín potrebných pre stavbu tkanív človeka. Tento druh proteínu je hneď za materským mliekom. 

Dbajte na to aby vajíčka pri pečení mali izbovú teplotu hlavne pri pečení tort. Lepšie spoja ingrediencie a vytvoria hladké cesto.