Štrnásty február patrí všetkým zamilovaným. Nie, že by sme si lásku nemali prejavovať každý deň, ale v tento deň si v podstate uctievame Sv. Valentína a možno ani o tom nevieme. Príbehov a legiend je veľa. Boli traja muži s menom Valentín, ale najznámejší príbeh je tento: Sv. Valentín žil v treťom storočí nášho letopočtu. Bol to kňaz, ktorý pôsobil za cisára Claudia II.. Bol to cisár, ktorý rád často viedol vojny, len rímsky muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa cisára ich dôvod bol jednoduchý nechceli opustiť svoje rodiny a ženy. Preto zakázal všetky sobáše aj zásnuby v celom Ríme. Valentín bol práve ten kňaz, ktorý tento zákaz nerešpektoval a aj napriek zákazu snúbencov oddával. Keď to cisár zistil Valentína uväznil a odsúdil na trest smrti. Asi možno tušíte kedy sa poprava konala, práve 14. februára roku 296. Dokonca pred smrťou sa zamiloval do dcéry väzenského dozorcu a stihol jej napisat milostný dopis. Toto bolo prvé valentínske prianie. Za svetého a patróna zaľúbených ho vyhlásil v roku 469 pápež Gelasius. Práve deň jeho smrti ustanovil za pamätný na jeho počesť. Tento sviatok sa oslavuje po celom svete. Možno ste nevedeli, ale každá krajina tento deň oslavuje po svojom. Zopár zvykov zo sveta Vám predstavíme.
Japonsko:
V Japonsku sa tento deň nesie v duchu rozmaznávania mužov. Ženy v tento deň svojich partnerov, kamarátov zahŕňajú darmi v podobe čokolády, aby vyjadrili svoju lásku, úctu, alebo spoločenský záväzok. V 80. rokoch prišli japonský výrobcovia čokolád s ďalším sviatkom. Ide o Biely deň, ktorý sa slávi 14. marca. Pre zmenu zasa muži dávajú darčeky svojim ženám a to najčastejšie v podobe oblečenia, šperkov, čokolád, alebo spodného prádla.
Južná Kórea:
Japonským zvykom sa inšpirovala Južná Kórea. Juhokorejčania majú sviatky v obľube, až tak že každý štrnásty deň v mesiaci niečo oslavujú. Napríklad 14. januára je deň sviečok, 14. apríl je čierny deň, 14. máj je deň ruží až do konca roku.
Taiwan:
V Taiwane to je presne naopak ako v Japonsku či Južnej Kórei. Na valentína čokoládu dostávajú ženy a o mesiac neskôr muži.
Dánsko a Nórsko:
Tieto dve krajiny Valentína poňali takovou veselou formou hry. Muži posielajú na Valentína ženám takzvané “Gaekkebrev”, čo sú v podstate vtipné a veršované valentínky. Tieto rýmované priania sú anonymné, ale obsahujú nápoveď v podobe počtu písmen, ktoré má meno odosielateľa. Ženy, ktorým bola valentínka doručená, musia do Veľkej noci uhádnuť kto im prianie zaslal. Pokiaľ žena uhádne meno odosielateľa, vyhráva veľkonočné vajíčko. Pokiaľ ale hádanku rozlúšti, tak naopak musí darovať vajíčko odosielateľovi priania, ktorý sa k autorstvu valentínky prihlási práve v období Veľkej noci.
U nás si myslím, že valentína oslavujeme zväčša romantickou večerou. Muži ženy obdarovávajú kvetmi, čokoládou alebo nejakou drobnosťou ako napríklad hrnček, plyšák.
Je na každom ako si oslávi tento sviatok dôležité je, že ho oslávi s človekom, ktorého miluje a má rád. To je asi najdôležitejšie.