Vláknina

Ako sa nazýva dôležitá zložka potravín, ktorá by nemala chýbať v každodennom príjme potravy?  ANO, je to vláknina. Neodmyslitelná súčasť každej zdravej výživy a diéty. Vedeli ste však, že vlákninu obsahuju aj iné potraviny ako ovsené vločky alebo cereálie ktoré sa najčastejšie prezentujú pri zdravej výžive?

Vlákninu obsahujú jedlé rastlinné potraviny ako sú hlavne obilniny, ovocie, zelenina, orechy a zrná. 

Dôležitá je pre nás hlavne ako súčasť tráviaceho systému tým, že pomáha predchádzaniu zápche a pomáha  nášmu telu k rýchlejšiemu procesu trávenia potravy. Práve vďaka tomu, či vodu absorbuje alebo nie sa vláknina rozdeľuje na 2 typy a to na rozpustnú a nerozpustnú. 

Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode pri trávení a po absorbovaní vody sa mení na „želatinu“. Pomáha telu regulovať príjem cukru a taktiež znižuje hladinu cholesterolu v tele.

Nerozpustná vláknina sa vo vode nerozpúšťa a počas trávenia sa nemení. Napomáha urýchľovať odstraňovanie odpadu z hrubého čreva a podporuje pravidelný pohyb čriev. 

Zaujímavosťou je, že samotná vláknina na rozdiel od iných zložiek ako sú bielkoviny, tuky, sacharidy nie je v tele stravitelná, tz. že, nám slúži ako podpora trávenia ako sme už spomínali. 

Tak hurááá k vytváraniu nového zdravého jedálníčku ☺

This Post Has 3 Comments

  1. Kermit Bodi

    What a information of un-ambiguity and preserveness of precious know-how on the topic of unexpected emotions.|

  2. Cecil Bustillos

    My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

  3. Для осуществления шопинга на гидре hydraruzxpnew4af union ссылка на сайт этот ресурс в любой момент принимает уйму пользователей. Для получения оригинально гиперссылки, надо кликнуть на кнопку и беспалевно совершить закупку, а в случае если Вы в первый раз вошли на гидру перед заказом продукта желательно пройти регистрацию и пополнить баланс. Ваша безопасность наша значимая задача, которую мы с удовольствием исполняем.

Leave a Reply