Logo

Ako sa nazýva dôležitá zložka potravín, ktorá by nemala chýbať v každodennom príjme potravy?  ANO, je to vláknina. Neodmyslitelná súčasť každej zdravej výživy a diéty. Vedeli ste však, že vlákninu obsahuju aj iné potraviny ako ovsené vločky alebo cereálie ktoré sa najčastejšie prezentujú pri zdravej výžive?

Vlákninu obsahujú jedlé rastlinné potraviny ako sú hlavne obilniny, ovocie, zelenina, orechy a zrná. 

Dôležitá je pre nás hlavne ako súčasť tráviaceho systému tým, že pomáha predchádzaniu zápche a pomáha  nášmu telu k rýchlejšiemu procesu trávenia potravy. Práve vďaka tomu, či vodu absorbuje alebo nie sa vláknina rozdeľuje na 2 typy a to na rozpustnú a nerozpustnú. 

Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode pri trávení a po absorbovaní vody sa mení na „želatinu“. Pomáha telu regulovať príjem cukru a taktiež znižuje hladinu cholesterolu v tele.

Nerozpustná vláknina sa vo vode nerozpúšťa a počas trávenia sa nemení. Napomáha urýchľovať odstraňovanie odpadu z hrubého čreva a podporuje pravidelný pohyb čriev. 

Zaujímavosťou je, že samotná vláknina na rozdiel od iných zložiek ako sú bielkoviny, tuky, sacharidy nie je v tele stravitelná, tz. že, nám slúži ako podpora trávenia ako sme už spomínali. 

Tak hurááá k vytváraniu nového zdravého jedálníčku ☺